حامی سهم شما هستیم ؛ به سایت ما خوش آمدید

اوراق تسهیلات مسکن (اوراق تسه) چیست؟

در گذشته افراد با مراجعه به بانك مسكن و واريز 9 ميليون تومان به عنوان سپرده بانكي پس از مدتي وام مسكن دریافت می‌کردند. در حال حاضر به افرادی که حسابی تحت عنوان «حساب سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز» افتتاح می‌کنند و موجودی خود را در زمانی نگه‌داری می‌کنند، ‌اوراق گواهی حق تقدم استفاده از وام مسکن تعلق می‌گیرد. کسانی که بر اثر سپرده‌گذاری مالک این اوراق می‌شوند، یا می‌توانند خود وام مسکن بگیرند یا می‌توانند اوراق حق تقدم را در فرابورس بفروشند. شما مي‌توانید با خريد این اوراق تسهيلات بانك مسكن، بدون سپرده‌گذاری صاحب وام مسکن شوید.

اوراق حق تقدم تسهيلات بانك مسكن (به صورت خلاصه تسه) اوراقي هستند كه مالك آن‌ها مي‌تواند با مراجعه به بانك در ازاي هر برگه از آن، از امتياز استفاده از 500 هزار تومان تسهيلات خريد یا ساخت مسكن استفاده كند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن 2 وام به صورت هم‌زمان استفاده کرد:
  • وام 35 میلیون تومانی احداث و خرید مسکن، با نرخ 16 درصد و دوره بازپرداخت 12 ساله
  • وام 10 میلیون تومانی تعمیر(جعاله)، با نرخ 16 درصد و دوره بازپرداخت 5 ساله
با توجه به این‌که برای هر 500 هزار تومان باید 1 اوراق تسه خرید،پس برای گرفتن این 45 میلیون تومان وام، باید 90 عدد اوراق تسه خرید. اگر با قیمت‌های اردیبهشت 94 حساب کنیم، که قیمت اوراق حدود 72 هزار تومان بوده است، قیمت خرید این اوراق از فرابورس می‌شود حدود 6.5 میلیون تومان. پس در صورتی که شرایط مورد بانک مسکن برای دریافت این وام را داشته باشید، 6.5 میلیون تومان می‌دهید و 45 میلیون تومان وام مسکن دریافت می‌کنید.
اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات بانک مسکن (تسه) پانزدهم هر ماه از طرف بانک مسکن به دارندگان “حساب سپرده ممتاز” اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری بورس اوراق، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند. هر برگه از این اوراق نماینده ٥,٠٠٠,٠٠٠ ریال تسهیلات بانک مسکن جهت احداث، خرید و تعمیر واحد مسکونی بدون نیاز به سپرده گذاری در چارچوب ضوابط بانک مسکن می‌باشد. نماد معاملاتی این اوراق در سازمان بورس اوراق بهادار (فرابورس), با نماد تسه(مخفف تسهیلات) و اعداد سال و ماه صدور می‌باشدو اعتبار هر نماد از زمان صدور دو سال می‌باشد که با نظر بانک مسکن در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ٦ ماهه قابل تمدید می‌باشد. قبل از اقدام به خرید اوراق جهت اطلاع از ضوابط پرداخت وام و شرایط متقاضی و ملک مورد نظر و بازپرداخت تسهیلات و مدارک مورد نیاز به بانک مسکن مراجعه شود. زیرا برای جلوگیری از سودجویی‌های احتمالی، اوراق تسهیلات مسکن از 2 تا 4 ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیست و ناظر آن تا پایان محدودیت فروش فرابورس (cds) باقی می ‌ماند و قابل تغییر نیست. تبصره : محدودیت فوق برای نمادهایی که کمتر از ٤ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نخواهد شد. نماد های قبل از 9408 قدیمی محسوب شده و سقف تسهیلات قابل پرداخت آن 350 میلیون ریال می‌باشد و مازاد بر آن باید اوراق نماد 9409 به بعد خریداری شود.

مراحل خرید اوراق تسهیلات مسکن

قبل از این اقدام به خرید اوراق کنید به یک شعبه بانک مسکن مراجعه کرده و شرایط استفاده از تسهیلات، شامل شرایط منزل مسکونی قابل خریداری با این اوراق را بپرسید.
اگر قبلا در بورس سهامی خرید و فروش نکرده‌اید، قبل از خرید اوراق تسه باید با در دست داشتن (اصل و کپی تمام صفحات کارت ملی و شناسنامه شماره حساب و شماره شبا ترجیحاً از بانک مسکن) به یکی از کارگزاران فرابورس (شامل کارگزاری بانک مسکن) یا شعب بانک مسکن مراجعه کرده و در خواست «کد سهام‌داری» کنید. کسانی که قبلاً سهام خرید و فروش کرده و یا کد سهام‌داری دارند، نیاز به اخذ کد جدید برای خرید اوراق تسهیلات مسکن ندارند. هر چند 1 روز زمان لازم برای «شناسایی کد» شما در سیستم معاملاتی کارگزاری بانک مسکن لازم است. در محل کارگزاری کپی گرفته نمیشود چون به هر حال برای اخذ وام داشتن حساب بانک مسکن الزامی است، بهتر است حساب از بانک مسکن معرفی شود؛ معرفی حساب بانکهای دیگر بلامانع است ولی پذیرفتن آن شامل مراحل قانونی دیگر هم میشود.
قيمت اوراق تسه به صورت لحظه‌ای، بر اساس عرضه و تقاضاي بازار در حال تغییر است. پس از این که از در اختیار داشتن کد سهامداری خود اطمینان حاصل کردید، باید با مراجعه به سایت فرابورس یا در تماس با کارگزاری قیمت روز اوراق را پرسیده و اندکی – در حدود 8 هزار تومان به ازای هر ورق- بیشتر از قیمت روز، مبلغ علی‌الحساب خرید اوراق تسه را به حساب واریز کنید

نکته مهم
مبلغ باید به حساب جم 14002827187 بانک مسکن، متعلق به شرکت کارگزاری بانک مسکن – قابل واریز در تمامی شعب بانک مسکن – واریز کنید. این کار را در راه مراجعه به بانک مسکن یا کارگزاری برای ارائه سفارش خرید اوراق هم میتوانید انجام دهید. لازم است برای پرداخت خود رسید معتبر بانکی داشته باشید، به همین جهت پرداخت اینترنتی مورد قبول نیست؛ اما پرداخت از طریق ساتنا یا پرداخت از شعب بانک مسکن قابل قبول است.
پس از پرداخت پول، به یکی از شعب بانک یا کارگزاری مسکن مراجعه کرده و فیش پرداخت را به مسئول پذیرش ارائه کنید و فرمهای مربوطه را پر می کنید.

نکته مهم
ممکن است اوراق در همان روز قابل خریداری نباشد، بنابراین پیش از حضور در شعبه، با متصدی مربوطه تماس بگیرید تا از خریداری شدن اوراق مطمئن شوید و پیش از آن به شعبه مراجعه نکنید.
پس از اطمینان از خریداری شدن اوراق از طریق تماس تلفنی باید به شعبه مربوطه مراجعه و با تحویل رسید، اصل اوراق را تحویل بگیرید.

نکته مهم
در صورتی که خریدار اوراق قادر به حضور در شعبه نیست ضروری است علاوه بر رسید پرداخت اولیه، کارت ملی فرد خریدار نیز همراه مراجعه کننده به شعبه باشد
پس از خرید اوراق به هر شعبه ای که از بانک مسکن که برای شما مناسب تر بود مراجعه کرده و تشکیل پرونده بدهید و اوراق را تحویل بدهید

نکته مهم
بهتر است شعبه ای از بانک مسکن که رفت و آمد به آن برای شما آسان باشد را انتخاب کنید
این اوراق پانزدهم هر ماه از طرف بانک مسکن به دارندگان “حساب سپرده ممتاز” اختصاص داده می‌شود و بعد از طی مراحل قانونی و سپرده شدن نزد مرکز سپرده‌گذاری بورس اوراق ، نماد معاملاتی آن در اول ماه بعد در فرابورس بازگشایی و قابلیت معامله پیدا می‌کند. هر برگه از این اوراق نماینده۵,٠٠٠,٠٠٠ ریال تسهیلات بانک مسکن جهت احداث، خرید و تعمیر واحد مسکونی بدون نیاز به سپرده گذاری در چارچوب ضوابط بانک مسکن می باشد. نماد معاملاتی این اوراق در سازمان بورس اوراق بهادار (فرابورس) , با نماد تسه(مخفف تسهیلات) و اعداد سال و ماه صدور می‌باشدو اعتبار هرنماد اززمان صدور دوسال می باشد که بانظر بانک مسکن در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابل تمدید می‌باشد.
نماد : تسه ۹۰۰۷
مهر ماه سال ۱۳۹۰
قابل فروش تا ۱۵ مهر۱۳۹۲

علت تفاوت قیمت نماد های اوراق تسهیلات مسکن اعتبار باقیمانده آنها می باشد و هر چه اعتبار باقیمانده بیشتر طبیعتاً قیمت آن بیشتر می باشد .

نکته مهم :

قبل از اقدام به خرید اوراق جهت اطلاع از ضوابط پرداخت وام و شرایط متقاضی و ملک مورد نظر و بازپرداخت تسهیلات و مدارک مورد نیاز به بانک مسکن مراجعه شود . زیرا برای جلوگیری از سودجویی های احتمالی, اوراق تسهیلات مسکن از ۲تا ۴ماه بعد از تاریخ خرید قابل فروش نیست و ناظر آن تا پایان محدودیت فروش فرابورس (cds) باقی میماند و قابل تغییر نیست.
تبصره : محدودیت فوق برای نمادهایی که کمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نخواهد شد.
نماد های قبل از ۹۴۰۸ قدیمی محسوب شده و سقف تسهیلات قابل پرداخت آن ۳۵۰میلیون ریال میباشد و مازاد بر آن باید اوراق نماد ۹۴۰۹به بعد خریداری شود.
چگونه خرید و فروش اوراق تسه
مراجعه به شعب کارگزاری بانک مسکن
مراجعه به کلیه شعب بانک مسکن سراسر کشور که بعنوان نماینده این کارگزاری امکان خرید و فروش اوراق تسه را دارند .
لازم بذکر است که طبق هماهنگیهای انجام شده با بورس و بانک مسکن این کارگزاری محدودیتی در تعداد خرید اوراق در یک روز را ندارد ( سایر کارگزاریها درصورت خرید بیش از سقف تسهیلات مصوب یک واحدمسکونی , بنام یک کد معاملاتی(بورسی) , معامله آنها پایان روز از طرف ناظر بازار باطل می گردد.)
کارمزد خرید این اوراق ۰٫۰۰۴۹و کارمزد فروش آن ۰٫۰۰۲۴ می باشد که بصورت صددرصد مکانیزه از طرف فرابورس محاسبه و طی فایل خرید و فروش جهت ثبت به کارگزاری ها منتقل می گردد. تسویه وجه فروش اوراق تسهیلات مسکن D+3 ( سه روزکاری بعد از تاریخ فروش ) میباشد.

بازدیدها: 696

اطلاعات تماس کارگزاری اردیبهشت ایرانیان و شرکت گروه تراز ارقام مستقل

تهران خیابان هفت تیر خیابان ملایری پور پ 109 واحد 5

02188315801-2

پذیرش اردیبهشت

02188843534

معاملات اردیبهشت

اطلاعات تماس کارگزاری مسکن (شعبه مفتح )

تهران خیابان هفت تیر خیابان ملایری پور پ 109 واحد 2

02188841548

پذیرش مسکن (تهران)

اطلاعات تماس کارگزاری مسکن (شعبه تویسرکان )

تویسرکان-خیابان باهنر-کوچه جهاد-ساختمان اداری سپهر-طبقه5-واحد9

08134921275

مدیریت مسکن (تویسرکان)

08134921276

پذیرش مسکن (تویسرکان)

ساعات کاری

شنبه08:00 تا 16:30
یکشنبه08:00 تا 16:30
دوشنبه08:00 تا 16:30
سه شنبه08:00 تا 16:30
چهارشنبه08:00 تا 16:30
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به حامی سهم می باشد.